Zwiedzanie Beskidów na rowerze elektrycznym

Zwiedzanie Beskidów na rowerze elektrycznym

Spis treści

W ciągu ostatnich kilku lat górskie „elektryki” podbiły rynek turystyczny. Pomimo początkowej krytyki ze strony zwolenników klasycznego roweru, nie sposób zaprzeczyć – na rowerze elektrycznym zajedziesz dalej i przyjemniej.

Nie każdy rowerzysta zaczynający jazdę na „elektryku” zdaje sobie sprawę, że rower to nie motor: też musimy pedałować, ale ilość wysiłku jaki chcemy włożyć w ten sport zależy od ustawienia trybu silnika roweru i naszych fizycznych możliwości. Dlatego „elektryk” w górach, to aktywność prawie dla każdego.
Górski rower elektryczny przeznaczony jest do turystyki górskiej, nie jest dedykowany na górskie ścieżki zjazdowe (single track).

Jaki rower elektryczny wybrać na zwiedzanie Beskidów?

Zwiedzając Beskidy na rowerze elektrycznym warto wybrać rower z pełnym zawieszeniem. Jazda na nim jest zdecydowanie bardziej komfortowa niż na klasycznym hardtailu.

Rowery Focus oferują koła w rozmiarze 29”, co świetnie sprawdza się w górach. Taka opona fantastycznie radzi sobie na różnego rodzaju nierównościach, pokonując je bez większego problemu.

Pamiętać należy jednak, że im więcej przerzutek, tym jazda staje się łatwiejsza i mniej męcząca. Właśnie dlatego warto wybrać rower z napędem 12-rzędowym. Jednym z najważniejszych udogodnień jest regulowana sztyca, która pozwala na dostosowanie wysokości siodełka bez schodzenia z roweru, co w górach w szczególności przy zjazdach jest bardzo ważne.

Co warto zobaczyć podczas wycieczki rowerowej w Szczyrku?

W ciągu 5 godzinnej wycieczki jesteśmy w stanie objechać granią całą dolinę Szczyrku dookoła, począwszy od naszej wypożyczalni Trip2Bike, aż na Skrzyczne. W górnych partiach Beskidy są bardzo często wylesione, na rowerzystów czekają więc spektakularne widoki.

Startując z naszej wypożyczalni można zrealizować kilka pętli górskich o różnym stopniu trudności. Przykładowe trasy są dostępne tutaj: Rekomendowane trasy.

Dla tych, którzy chcieliby zakończyć swoją wycieczkę w bardziej odległym miejscu (np. w Bystrej, Brennej, czy Żywcu), świadczymy za niewielką dopłatą usługę odbioru roweru.

O czym pamiętać rezerwując rower?

Rezerwując rower w wypożyczalni:

  • należy podać swój wzrost w celu zarezerwowania odpowiedniego rozmiaru roweru;
  • warto mieć zaplanowaną trasę i zapytać pracownika wypożyczalni o praktyczne uwagi na swojej drodze;
  • koniecznie należy wysłuchać instrukcji użytkowania: prawidłowa umiejętność zmiany trybów silnika i przerzutek, używania 4 tłoczkowych hamulców, które zwiększają siłę hamowania pozwoli podróżować bezpieczniej i efektywniej;
  • warto zapytać o podstawowy zestaw naprawczy;
  • jeśli planuje się dłuższą trasę, warto poprosić również o ładowarkę.

Warto pamiętać, że w naszych górach wciąż w wielu miejscach brakuje podziału na ścieżki rowerowe i piesze. Trasy dla rowerów są często zbyt kamieniste lub za strome, ale sytuacja z roku na rok ulega poprawie. Rowerzyści coraz częściej wykorzystują techniczne drogi leśne, których dostępność jest duża.