Zwiedzaj Beskidy rowerem!

Poniżej prezentujemy propozycje tras na rower w Szczyrku i okolicy, które naszym zdaniem warto pokonać na naszych rowerach. W zestawieniu znajdują się zarówno trasy łatwe, jak i średnie oraz dla osób zaawansowanych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Ponad 5 lat w Szczyrku
Duży wybór rowerów
Własny serwis rowerowy
Najlepsze ceny w okolicy

Trasy rowerowe Szczyrk

Trip2Bike - Klimczok - Trip2Bike

Trasa łatwa (ok. 15km)

Wycieczkę zaczynamy spod naszej wypożyczalni rowerów w Szczyrku. Kierujemy się drogą w kierunku pętli autobusowej w Szczyrku Biłej. Po około 300 metrach dojeżdżamy do pętli skąd dalej kierujemy się drogą, która ułożona jest z betonowych płyt i prowadzi nas za przystanek. Po kilku minutach płyty się kończą a droga zamienia się w szeroką, leśną drogę szutrową. Po drodze przejeżdżamy przez dwa leśne skrzyżowania i na obu skręcamy w prawo.

Po pewnym czasie droga ta łączy się z zielonym szlakiem pieszym prowadzącym ze Szczyrku Biłej na Klimczok jednak dalej prowadzi dość łagodną i szeroką drogą. Po połączeniu się ze szlakiem dalej kierujemy się już za jego oznaczeniami. W pewnym momencie szlak ostro skręca w lewo, a my wyjeżdżamy na ostatni delikatny podjazd przed schroniskiem na Klimczoku. Z tego miejsca mamy piękny widok na Szczyrk oraz beskidzkie szczyty ze Skrzycznem w roli głównej.

Po dotarciu do schroniska możemy rozszerzyć wycieczkę o kolejne schronisko tym razem na szczycie Szyndzielni. Dostaniemy się tam czerwonym szlakiem pieszym, który spod szczytu Klimczoka prowadzi łagodną ścieżką w kierunku Szyndzielni.

Na Szyndzielni możemy wejść na wieżę widokową, z której podziwiać można panoramę Bielska-Białej. W drogę powrotną udajemy się dokładnie tą samą trasą, którą podjechaliśmy do góry.

Trip2Bike - Dolina Zimnika - Skrzyczne - Malinów - Trip2Bike

Trasa średnia (ok. 40km)

Wycieczkę zaczynamy przy naszej wypożyczalni rowerów w Szczyrku Biłej. Kierujemy się drogą w dół, w kierunku centrum miasta. Po dojeździe do sygnalizacji świetlnej przejeżdżamy na drugą stronę gdzie swój początek ma ścieżka rowerowa.

Scieżką jedziemy w dół wzdłuż rzeki Żylicy. Przejeżdżamy przez Plac św. Jakuba w centrum Szczyrku. Kawałek niżej mijamy kompleks skoczni narciarskich i udajemy się w kierunku Buczkowic.

W Buczkowicach odbijamy ze ścieżki rowerowej w prawo, włączamy się do ruchu i drogą jedziemy w kierunku Lipowej. Po drodze przejeżdżamy przez malowniczo położone miejscowości i możemy podziwiać widok na jezioro Żywieckie oraz Beskid Żywiecki z Babią Górą na czele.

Po dojeździe do Lipowej skręcamy w kierunku malowniczej doliny Zimnika. Za ostatnimi zabudowaniami skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez most i odbijamy od razu w prawo. W tym miejscu zaczynamy podjazd na Skrzyczne.

Na początku pod górę prowadzi nas dość stromy asfalt, który po pewnym czasie zamienia się w szeroką, szutrową drogę leśną. Trawersując zbocze przejeżdżamy pod Szczytami Malinowskiej Skały oraz Małego Skrzycznego. Przed samym szczytem Skrzycznego czeka nas strome, około 100 metrowe podejście, po którego pokonaniu wychodzimy prosto na polanę pod schroniskiem, w którym możemy zatrzymać się na przerwę.

W dalszą drogę wyruszamy zielonym szlakiem pieszym, który prowadzi nas grzbietem góry, z którego przy dobrej widoczności można zobaczyć kilka pasm górskich w tym Małą i Dużą Fatre oraz Tatry.

Po pokonaniu dwóch zjazdów dojeżdżamy do skrzyżowania szlaku pieszego z trasą narciarską i skręcamy w prawo, podążając bardzo łagodną trasą narciarską w kierunku Hali Skrzyczeńskiej. Po dojeździe do Hali Skrzyczeńskiej skręcamy w lewo i przejeżdżając pod wyciągiem orczykowym zaczynamy podążać w kierunku Malinowa trawersując te same szczyty co w trakcie podjazdu ale z drugiej strony.

Po dojeździe do ambony leśnej zaczynamy zjazd do Szczyrku, który w początkowej fazie może prowadzi stromiej w dół jednak po około kilometrze dojeżdżamy do szerokiej drogi szutrowej, która serpentynami doprowadzi nas do asfaltu w Malinowie. Po zjeździe asfaltem dojeżdżamy do głównej drogi biegnącej przez Szczyrk, skręcamy w prawo i podążamy do centrum.

Po dojeździe do świateł skręcamy w lewo i udajemy się w kierunku wypożyczalni gdzie kończymy wycieczkę.

Trip2Bike - Malinów - Przełęcz Malinowska - Przełęcz Salmopolska - Kotarz - Beskid - Przełęcz Karkoszczonka - Trip2Bike

Trasa zaawansowana (ok. 27km)

Wycieczkę zaczynamy pod wypożyczalnią rowerów Trip2Bike skąd kierujemy się drogą w dół. Dojeżdżamy do sygnalizacji świetlnej, skręcamy w prawo i podążamy drogą w kierunku Wisły.

Po dojeździe do Soliska skręcamy w prawo i przejeżdżamy tunelem, nad którym prowadzi trasa narciarska. W tym momencie zaczynamy podjazd.

Początkowo prowadzi on asfaltem jednak po minięciu ostatnich budynków asfalt zamienia się w szeroką drogę szutrową. Droga prowadzi nas serpentynami i w pewnym momencie odbija ostro w lewo, a my zaczynamy pierwszy stromszy podjazd na trasie. Po około kilometrze mijamy ambonę leśna i dojeżdżamy do wypłaszczenia, gdzie skręcamy w prawo i trawersem jedziemy w kierunku przełęczy Malinowskiej po drodze przecinając leśny strumyk.

W pewnym momencie trasa odbija ostro w lewo, a my zaczynamy krótki lecz stromy podjazd pod przełęcz. Na przełęczy rozchodzi się kilka szlaków oraz leśnych ścieżek. My udajemy się w kierunku Przełęczy Salmopolskiej leśną ścieżką najbardziej po lewej stronie.

Po kilkuset metrach główna ścieżka zaczyna schodzić bardzo stromo w dół, a my w tym miejscu odbijamy w prawo wjeżdżając w bardzo wąską ścieżkę, która prowadzi nas pomiędzy krzakami borówek leśnych trawersując zbocze. Po czasie ścieżka wyjeżdża na szeroką drogę leśną, na której skręcając w prawo udajemy się na Przełęcz Salmopolską.

Po dojeździe do przełęczy przejeżdżamy przez drogę i wjeżdżamy na czerwony szlak pieszy, który prowadzi w kierunku Przełęczy Karkoszczonka. Jadąc szlakiem przejeżdżamy przez takie szczyty jak: Grabowa i Kotarz skąd możemy podziwiać piękny widok na masyw Skrzycznego.

Kierując się dalej dojeżdżamy do Hrycy, skąd w dół prowadzi dość kamienisty i stromy zjazd. Po pokonaniu zjazdu jedziemy dalej drogą w kierunku szczytu Beskidu, gdzie znajduje się górna stacja ośrodka Beskid Sport Arena. Po dojeździe z tarasu widokowego możemy podziwiać widok na Masyw Klimczoka.

Dalej w dół kierujemy się drogą w stronę przełęczy Karkoszczonka, gdzie po dojeździe możemy odpocząć na polanie pod Chatą Wuja Toma. Z tego miejsca w końcową drogę powrotną udajemy się żółtym szlakiem, który prowadzi dość stromo w dół ulicą Pasterską.

Po dojeździe do pętli autobusowej w Szczyrku Biłej kierujemy się dalej w dół i po chwili kończymy wycieczkę pod wypożyczalnią Trip2Bike.

Chcesz wypożyczyć rower?

Chcesz zdobywać górskie szczyty Beskidu Śląskiego lub zwiedzać Szczyrk na rowerze? Zapraszamy do kontaktu! Z przyjemnością udostępnimy Ci nasze rowery!